+90 505 525 05 32
ayak cerrahisi ve ayak sağlığı uzmanı

SPORDA AYAKKABI SEÇİMİ

 

Uygun spor ayakkabılar performansı artırabilir ve yaralanmaları önleyebilir. 

  •  Mümkünse, spor ayakkabılarını özel bir mağazadan satın alın. 
  •  Bir spordan veya koşu yaptıktan sonra ve günün sonunda spor ayakkabılarını deneyin.
  •  Bu spor için giyeceğiniz aynı çorap tipini kullanın.
  •  Ayakkabı ayağınızdayken, tüm ayak parmaklarınızı serbestçe sallayabilmelisiniz.
  •  Ayakkabılar, denediğiniz anda rahat olmalıdır. 
  •  Ayakkabılarınızda birkaç adım yürüyün veya koşun. Rahat olmalılar.
  •  Giydiğiniz ayakkabıları daima tekrar bağlayın. En uzak deliklerden başlamalı ve ayakkabının üstüne çapraz bağcık örgüsü deseni oluştururken bile basınç uygulamalısınız.
  •  Ayakkabı topuğunuza sıkıca sarılması gerekir. Topuklarınız yürürken veya koşarken kaymamalıdır. Haftada üç veya daha fazla kez bir spora katılıyorsanız,  spora özgü bir ayakkabı gerekebilir.  300 ila 500 km koşulduktan veya 300 saatlik aerobik aktiviteden sonra, bir ayakkabıdaki yastıklama malzemesinin genellikle aşınmış olduğunu ve ayakkabıların atılma zamanının geldiğini unutmayın.
  •  Büyük ya da geniş ayakları olan kadınlar, aynı uzunlukta daha geniş kesilmiş olan erkek ayakkabılarını almayı düşünmelidir. 

Koşu ayakkabısı 

Geleneksel düşünce, iyi bir koşu ayakkabısının, şoku emmek için geniş bir yastığa sahip olması gerektiğini düşündürmektedir


Yürüyüş ayakkabısı

Hafif bir ayakkabı giyin. Ayakkabının metatars basında ve özellikle ayağın altında ekstra şok emilimi arayın.  Plantar fasiit yanı sıra metatarsalji olmasını engelleyecektir. Hafif yuvarlatılmış bir tabana sahip bir ayakkabı da ayaktaki kuvvetleri azaltırken , kuvvetin topuktan ayak parmaklarına doğru kaydırmasına yardımcı olur. 

 

Tenis ayakkabısı

Tenis oyuncuları, yana hızlı hareketler veya kaymaları sırasında ayağı destekleyen bir ayakkabıya ihtiyaç duyarlar. Ayağın içinde ve dışında stabilite sağlayan ayakkabı önemli bir seçimdir. Ayağın altındaki tabandaki esneklik, hızlı bir reaksiyona , hızlı ileri hareketlere izin verir. Tenis veya diğer raket sporları oynuyorsanız, ayakkabıda şok emilimine biraz daha az ihtiyaç duyarsınız. Yumuşak kortlarda daha iyi çekiş sağlayan yumuşak tabanlı bir ayakkabı kullanın. Sert zeminde daha sert taban kullanılır.

 Basketbol ayakkabısı

Kalın, sağlam bir tabanı olan bir ayakkabı seçin. Bu, sahada koşarken ekstra bir denge sağlar. Yüksek bilekli bir ayakkabı ilave destek sağlayabilir, ancak ayak bileği burkulması veya yaralanma riskini yüzde yüz azaltmaz.

 

 

sdr-system

Author

view all posts

Bir cevap yazın