+90 505 525 05 32

 

 El bileği eklemi ;radius ve ulna kemikleri ile karpal kemik arasında oluşur. Karpal kemikler bilek boyunca iki sıra halinde gruplandırılmıştır. Elin kemikleri metakarpal kemikler olarak adlandırılır . Bunlar avucun içinde kalan uzun kemiklerdir. Metakarplar   falankslar ile eklemleşir.

Ligamentler , kemikleri kemiklere bağlayan yumuşak doku yapılarıdır. Bir eklem etrafındaki ligamentler genellikle bir eklem kapsülü oluşturmak için birleşir . Eklem kapsülü, eklemi çevreleyen ve sinovyal sıvı adı verilen yağlama sıvısı içeren su geçirmez bir kesedir . Bilekte, sekiz karpal kemik çevrelenmiş ve eklem kapsülü ile desteklenmiştir

Ulnar kollateral ligament (UCL), el bileğinin ulnar tarafındadır.  UCL, ulnanın el bileği ile karşılaştığı küçük bir kıkırdak diskine destekler ve TFCC’yi stabilize eder ve bilekten yana (başparmağa doğru) çok fazla bükülmesini önler.

Radial yan bağları (RCL) bilek başparmak tarafındadır.  RCL, el bileğinin kenara çok fazla bükülmesini önler .Bu bağların gerilmesine ya da yırtılmasına neden olan yaralanma ya da sorunlar sonunda el bileğinde artrit oluşabilir .

Tendonlar kasları kemiğe bağlar.Bileğin avuç içi bölgesinden geçenler fleksör tendonlarıdır . Parmakları ve baş parmakları kıvırırlar ve el bileğini bükerler Bileğin arkasından geçen ekstansiyon tendonlar ,  bir dizi tünelden geçer.Bu bölmeler , uzatıcı tendonları bölmelerinde kayarken sürtünmeyi önleyen tenosinovium adı verilen kaygan bir madde ile kaplanmıştır .

Eldeki tüm sinirler el bileğinden geçer. Üç ana sinir radial.median ve ulnar vardır. 

El bileğinde, radial ve. ulnar arterler vardır. Ulnar ve radial arterler, elin ön kısmını ve parmakları besleyerek elin avuç içinde birleşir.