+90 505 525 05 32
ayak cerrahisi ve ayak sağlığı

HAMİLELİK VE AYAK SORUNLARI

Gebelik, bir kadının vücudunda birçok farklı değişikliği tetikler. Genellikle göz ardı edilen bu şikayetlerden biri ayak ağrısıdır. Hamilelik sırasında doğal kilo alımı nedeniyle, kadının ağırlık merkezi tamamen değişmiştir ve dizlere ve ayaklara baskı artar. Hamile kadının yaşadığı en yaygın ayak problemlerinden diğeri aşırı şişme ve ödemdir.  Birçok kadın kilo alması nedeniyle bacak krampı ve varisli damarlarda artış olabilir. Bu nedenle, bu dokuz aylık sürenin onlar için daha rahat olmasına yardımcı olmak için tüm hamile kadınların hamileliği sırasında ayak sağlığı hakkında daha fazla bilgi edinmesi önemlidir.

Hamilelik sırasında kadınlarda ayak boyutu artar. Bunun sebebi alt ekstremitelerde sıvı ve doku birikmesinden kaynaklanmaktadır.  Hormonal değişiklikler ayrıca, ayak içindeki ligamanların gevşekliğine yol açar. Bu gevşeme, ayak uzunluğunda ve genişliğinde, ayak kemer yüksekliğinde bir azalma ile sonuçlanır, bu da kemerin düzleşmesi(taban çökmesi) anlamına gelir. 

Baldır şişmesi ve kramp hamilelik sırasında sık görülür. Bacaklarınızdan kalbe geri dönen kan akımı, rahim ve fetüsün büyüklüğü nedeniyle yavaşlar. Bu, bacaklarda sıvı birikmesine neden olur. Varis çorapları giymek şişliğin azalmasına yardımcı olabilir. Gebelikte düzenli yürüme ve düşük etkili aerobik egzersizler şişliği de azaltacaktır. Bölgeye masaj yapmak da rahatlama sağlayabilir. 

Hamilelik sırasında ekstra destek ve şok emilimi sağlayan rahat ayakkabılar seçin.  Ayaktaki ödem aşağıdaki yöntemlerle en aza indirilebilir: Ayaklarınızı mümkün olduğunca sık kaldırın. Uzun süre oturmanız gerekiyorsa, yükseltmek için ayağınıza küçük bir tabure yerleştirin. Uygun ayakkabı giyin. Çok dar veya kısa olan ayakkabılar dolaşımı daraltır. Dolaşımı kısıtlamayan dikişsiz çoraplar giyin. Uzun süre araç kullanıyorsanız, dolaşımınızı arttırmak için bacaklarınızı germek için düzenli aralar verin. 

Vücudu nemli tutmak için bol su içiniz. Bu, vücudun daha az sıvı tutmasına yardımcı olur. Dengeli bir diyet yapın ve suyun yüksek kalmasına neden olabilecek, tuzları yüksek yiyeceklerden kaçının. 

Nadiren, gebelikte bacaklarda kan pıhtıları oluşabilir. Kan pıhtısı belirtileri arasında sürekli ağrı, şişme, olası kızarıklık, sıcaklık ve hassasiyet bulunur. Bu semptomlardan herhangi birini fark ederseniz veya bir kan pıhtısı olabileceğinden şüphelenirseniz, sağlık uzmanınızla görüşmelisiniz.

sdr-system

Author

view all posts

Bir cevap yazın