+90 505 525 05 32

Kalça eklemi vücuttaki en büyük eklemlerden biridir ve ana ağırlık taşıyan eklemdir. Yürüme sırasında kalça üzerine ağırlık kaldırma gerilmeleri, kişinin vücut ağırlığının 5 katı olabilir

Kalçadaki stabilite derin bir soketle başlar – asetabulum. Ekstra stabilite, güçlü eklem kapsülü ve çevresindeki kaslar ve bağlarla sağlanır. Kalçanın stabilitesi, kalçayı saran güçlü bağlarla (iliofemoral, pubofemoral ve ischiofemoral ligamentler ) artar 

Kalça, uyluk kemiğinin (femur) pelvisi oluşturan üç kemiğe ulaştığı yerde oluşur: ilium, pubis (pubik kemik) ve ischium.  Üç kemik, leğen kemiğinin dış kenarında derin bir yuva olan asetabulumu oluşturmak üzere birleşir. Femurun büyük yuvarlak başı asetabulum içinde döner ve kayar. Asetabulumun derinliği, asetabuluma bağlı bir fibrocartilagen labrum ile daha da artar. 

 Femur vücuttaki en uzun kemiktir.  Büyük trokanter femur üzerinde çok belirgin bir şişliktir ve uyluğunuzun dış kısmında hissetmek kolaydır. 

 Kalça kasları bulundukları yere göre üç temel gruba ayrılır: ön kaslar (ön), arka (arka) ve medial. Ön uyluk kasları kuadriseps grubunu oluşturur (vastus medialis, intermedius, lateralis ve rektus femoris kasları). Dörtlüler uyluk kas kütlesinin% 70’ini oluşturur. Dörtlülerin amacı kalçanın fleksiyonu (bükülmesi) ve dizin uzatılmasıdır (düzeltilmesi). Gluteal, hamstring ve piriformis kasları kalçalarda bulunur. Maksimum gluteus, ana kalça ekstansörüdür ve iliotibial bandın normal tonunun korunmasına yardımcı olur. Gluteus maximus ayrıca femur başının kalça soketinde ileri doğru kaymasını önler. Kas olmayan, uyluğun derin fasyası olan fasia lata, iliotibial bant olarak bilinir. Bu bandın işlevi kalçanın yerinden çıkmasını önlemektir. Bu bant çok sıkı ise kalça ve diz problemlerine neden olabilir.

Kalçadaki sinirler femoral sinir, lateral femoral kutanöz sinir ve obturator sinir bulunur. Obturator sinir, uyluk üzerindeki duyumdan da sorumludur.  Siyatik sinir büyüktür ve bacağın arkasından gluteus maximus’un altından geçer ve sonra ayağa dallanır.  Kalçaya verilen kan temini öncelikle iç ve dış iliyak, femur, obturator ve superior ve inferior gluteal arterlerdendir. 

 Bursa, sinovyal sıvı üreten sinovyal bir membranla kaplı sıvı dolgulu keselerdirKalça çevresinde 20 kadar bursa vardır. Bursa iltihabı veya enfeksiyonu bursit olarak adlandırılır.Büyük trokanterik bursa, büyük trokantör (elle dış yanda hissedilen) ile büyük trokantere geçen kaslar ve tendonlar arasında bulunur. Eğer iliotibial bant çok sıkıysa bu bursa tahriş olabilir. İltihaplanabilecek diğer iki bursa, iliopsoas kasının altında bulunan iliopsoas bursa ve ischial tuberosisite (oturduğunuz kemik) üzerine yerleştirilen bursadır.