+90 505 525 05 32

Çocuk Ayakkabıları Nasıl Seçilir?

Çocuğunuzun ayakkabılarını seçerken kendinize aşağıdaki soruları sormalısınız:

    •  Ayakkabı nasıl uyuyor?
    •  Ayakkabı ne malzemeden yapılmış?
  •  Ayakkabı tipi çocuğunuzun yaşına uygun mu? 

 

Çocuğunuzuna ayakkabı giydirirken ayakkabının uzunluğuna, genişliğine ve derinliğine dikkat edin. Sıkı ve dar çocuk ayakkabısı parmak sorunlarına, iç içe geçmiş ayak tırnaklarına, çekiç ayak parmaklarına, nasır ve bunyonlara neden olabilir.

Çocukların ayakları her üç ila dört ayda bir yeni ayakkabılar gerektirir. Erken yaştaki çocukların çoğu (16 aylıktan küçük) iki ayda bir cm büyür. Yaşları 16 ila 24 ay arasında olan yeni yürümeye başlayan çocuklar, her üç ayda bir ortalama 1-1.5 cm büyüklüğünde büyür. 24 ila 36 aylık küçük bir çocuk her dört ayda bir yaklaşık 0,5 cm büyür ve 3 yaşından büyük çocuklar her dört ila altı ayda bir 0,5 cm büyüklüğünde artış yaşarlar.

Ayakkabının üstünün ayak parmaklarına veya ayak tırnaklarına basmadığından emin olmak için ayakkabının derinliğini incelemelisiniz. Ayak parmakları hareket için daha fazla yer açmak için yuvarlak burunlu ayakkabıları arayın.


Unutma, ayakkabılar en baştan rahat olmalı. Yeni ayakkabılar sonradan açılmaz

 

Ayakkabı dört bölümden oluşur: üst, iç taban, dış taban ve topuk.

Üst parça

Çocuğun ayakkabısının üst kısmı deri, kanvas veya örgü malzemelerden olmalıdır. Çocukların ayakları terler ve ayakkabılarının üst kısmı nefes alan malzemelerden yapılmalıdır.  Plastik gibi yapay malzemelerden kaçının. 

ayakkabı astarı

İç tabanın emici malzemeden yapılmış olduğundan emin olun. Yastıklı tabanlık isteyebilirsiniz. Çoğu çocuğun özel bir kemer desteğine ihtiyacı yoktur. 16 aydan küçük tüm bebeklerin ayakları düzdür ve yalnızca 6-8 yaşları arasında tamamen bir kemer gelişir.

Dış Taban 

Dış taban, ayakkabıya çekiş, yastıklama ve esneklik sağlar. Bazı çok yapışkan ve kalın dış tabanlar küçük çocukları sakar yapabilir ve düşmelere neden olabilir ve bundan kaçınılması gerekir. 

Topuk

Yeni yürümeye başlayan çocuklar ayakkabılarının üzerinde topuklu ayakkabılara ihtiyaç duymazlar. Düz dış tabanlar yürümeye başlamayı kolaylaştırır. Daha büyük çocuklar topuklu ayakkabılar giyebilirler, ancak çok yüksek olmamalıdır (bir inçten daha uzun), çünkü yüksek topuklu ayakkabılar ayağın ileri kaymasına ve ayak parmaklarını ayakkabının içine doğru sıkıştırmasına neden olabilir.

 

Yaşa göre ayakkabı seçimi


Bebeklerin ayakkabılara ihtiyacı yoktur. Ayaklarını sıcak tutmak için sadece patiklere, ılık geniş çoraplara veya ayaklarını bağlamayan yürüyüş ayakkabılarına ihtiyaç duyarlar. Ayakkabı sert bir destek sağlamak yerine esnek olmalıdır ve ayakkabının çocuğun ayağına uyum sağlamalıdır Çocuğunuz, iç mekanlar gibi korumalı bir ortamda çıplak ayakla gidebilir.

9 aydan 3 yaşına kadar olan çocuklar için ayakkabılar, ayakları çok terlediğinden ayakların nefes almasına izin vermelidir. Nefes almayan sentetik malzemelerden kaçının.Ayakkabının tabanı, elinizin avuç içi gibi pürüzsüz olmalıdır.
Hafif bir ayakkabı seçin, çünkü çocuklar bu yaşta yürürken çok fazla enerji kullanırlar. Yeni yürümeye başlayan çocuklar, iç mekanlar gibi korumalı bir ortamda yalınayak gidebilir.

Okul çağındaki çocuklar için stil önemlidir. Bu yaşta, spor ayakkabıları, sandaletler, yürüyüş ayakkabıları vb. seçenekler arasından seçim yapabilirler.Büyüme için geniş alan sağlayan makul fiyatlı, esnek, iyi havalandırılmış ayakkabılara bakın.

sdr-system

Author

view all posts

Bir cevap yazın