+90 505 525 05 32

GANGLİON

Ganglion kisti genellikle el bileğinin sırt kısmında oluşan, eklem kapsülü, tendon veya tendon kılıfı üzerinden köken alabilen, içi jel kıvamında bir sıvı ile dolu kistik oluşumlardır.

Ganglıon sebebleri nelerdir?
Elde en sık rastlanan şişliklerdir. Tekrarlayan küçük travmalar sonrası oluşabilir. Aniden ortaya çıkabileceği gibi yavaşça da gelişebilir. Hastalar genellikle şişlik nedeni ile doktora başvururlar. Şişlik dinlenme ile azalıp aktivite ile artabilir. Bazen kistin patlaması sonucu şişlik tamamen ortadan kalkabilir. Fazla büyüyen kistler eklem hareketleri sırasında ağrıya neden olabilirler.

ganglion1ganglion3

Tanı nasıl konur?
Genellikle elle muayene yeterlidir.Şüphe duyulduğunda ayırıcı tanı ve eşilk eden hasarı görmek için MRI yapılabilir.

Tedavide neler yapılır?
Şikayet oluşturmayan kistlerin gözlenmesi yeterlidir.el bilekliği ve ilaç önerilir. Enjektör yardımı ile kistin boşaltılması geçici olarak rahatlama sağlarsa da genellikle kısa sürede tekrar şişme görülür. Kist ağrılı hale geldiğinde; el hareketlerinde ve fonksiyonlarında kısıtlanma meydana getirdiğinde, aşırı şişlik oluşup estetik olarak kötü görünüm oluşturduğunda cerrahi tedavi uygulanır. Cerrahi tedavide kist kılıfı ile birlikte çıkarılır.

Ameliyat sonrası tekrarlar mı?
Ameliyatın %90 başarısı vardır.Tekrarlama en çok yenıden zorlama ile ağır mesleklerde çalışanlarda olabilir.