+90 505 525 05 32

Dupuytren Hastalığı (Dupuytren Kontraktürü)

Avucumuzun içinde deri altında yer alan palmar apenevroz diye adlandırılan fibroz dokunun kalınlaşması ve band olusarak çekmesi sonucu parmaklarda bükülme ve hareketlerde kısıtlılık ile gelişen ilerleyici bir hastalıktır.

Dupuytren Hastalığı kimlerde görülür ?
Dupuytren kontraktürünün büyük o dupuyrenranda sebebi saptanamamıştır. Kronik hastalığı olan kişilerde,erkeklerde, ileri yaşlardave alkolizmde daha sık görülür.

Dupuytren Hastalığının, kontraktürünün bulguları nelerdir ?
El ayasının kalınlaşması avuç içinden başlar ve parmaklara doğru ilerler. En sık 4. ve 5.parmakta görülür. Genellıkle hasta ağrıdan çok iş yaparken parmak hareketlerinde kısıtlılıktan şikayet eder İlerlemiş vakalarda el parmakları kıvrık kalmıştır ve hiç açılamaz hale gelebilir buna kontraktür denir.

dupuytren2Dupuytren kontraktürünün tedavisi nedir ?
Erken evrelerde hastalığın sebebi biliniyorsa hastalığın ilerlemesini önlemek için medikal tedavi yanında el ayasındaki sertleşmeler için , eksersiz ve fizik tedavi ile hastalıkta iyi sonuçlar alınılır. Kontraktür gelişen olgularda ise cerrahi olarak kontrakte ve kalınlaşmış dokular çıkarılır. Ciltte de Z-plasti teknikleri ile uzatma işlemleri yapılır. Dupuytren kontraktürü ameliyatı sonrası parmağı açık tutan özel atel ve fizik tedavi mutlaka yapılmalıdır.