+90 505 525 05 32

Karpal tünel nedir?

el bileği kesit yaparak baktığmızda karpal kemikler ve tendonlar ve sinrlerden oluşur.Burada çeşitli tüneller vardır. ilk üç parmağı kontrol eden median sinir, parmağı oynatan tendonlar ile birlikte karpal adlı tünel den geçer.

Karpal tünel hastalığı nasıl gelişir?
Median sinirin bu tünelde sıkışması ile oluşur. Sıkışmada 2 sebeb olabilir.Doğuştan darlık veya sonradan zorlama sonucu tünel içindeki yapıların şişmesi ile sıkışabilir.
carpal-tunnelKarpal Tünel Sendromu nedenleri nelerdir?
Iş ve karpal tünel sendromu arasındaki ilişki düşünülmektedir. Aşırı bilek fleksiyon ve ekstansiyon pozisyonları (sekreter, bilgisayar uzmanları, örgü işi yapan bayanlar ve müzisyenlerde) karpal kanal içinde baskıları arttırması sonucu sinir de sıkışma olabilir. Yoğunluk, frekans ve çalışma faaliyetinin süresi karpal tünel sendromu oranını arttırır.Ayrıca diğer sebeblerde; Gebelik, artrit ve el bilek inflamasyon diğer nedenleri , endokrin bozukluklar ( diyabet ve hipotiroidizm) , el bilek kırığı, Alkolizm gibi düşünülmektedir.
Karpal tünel sendromu çocuklarda nadirdir.

Karpal Tünel Sendromu şikayetleri nelerdir?
Uyuşma, ağrı (genellikle yanıcı tarzda ağrı ve başparmak, orta parmaklara yayılan karıncalanma
El zayıflığı  ve İlerleyen vakalarda nesneleri düşürme
Semptomlar genellikle geceleri daha kötüdür ve bazen geçici olarak ellerini “dışarı sallayarak” rahatladığını ifade eder
cts
Karpal Tünel Hastalığında tanı nasıl koyulur?
Doktorunuz büyük olasılıkla sorunu açıklamak için yardımcı olabilecek herhangi bariz anormallikler aramak için elinizin görsel ve elle muayene yapacaktır.

Ayrıca sinir iletiminin değerlendirilmesinde EMG ,diğer sebebleri ekarte etmek için xray ve mrı çekilebilir.

Karpal Tünel Hastalığının tedavisi nedir?
Optimal bir pozisyonda el bileğini tutmak için bir bilek ateli başlangıç safhasında önerilir.Ağrı için anti-inflamatuar ilaçlar verilebilir.ayrıca Karpal kanal içine doktor tarafından steroid ilaç direkt enjeksiyon yapılabilir.

cts2Karpal Tünel Sendromunda ne zaman cerrahi tedavi yapılmaktadır?
Medikal tedavi veya ileri safhadaki durumlarda başarısız olduğunda, karpal tünel sendromu cerrahi tedavi düşünülebilir. Cerrahinin amacı bilekte sinir üzerindeki baskıyı almaktır. Cerrah bileğin palmar tarafında küçük bir kesim yaptıktan sonra karpal tünel gevşetilir ve basınç kalkması sonucu karpal tünelde sinir rahatlar.Ameliyat lokal anestesi ile 15-20 dk sürer ve amelıyat sonrası hemen taburcu olunur.

Ameliyattan sonra çoğu insan bir veya iki gün içinde hafif faaliyetler için elini kullanımına başlar 2-3 hafta içinde eski işlerine dönebilir.