+90 505 525 05 32

Kalça kireçlenmesi (osteoartroz) en sık rastlanan kalça ağrısı sebebidir. Daha çok orta ve ileri yaşlarda görülür.Kalça kireçlenmesi çoğunlukla tek taraflıdır. Ancak bir taraftaki kalçanın bozulması, bir süre sonra diğer kalçayı da etkileyebilir.

Zamanında farkına varılmayıp tedavi edilmeyen kalça çıkıkları, çok hafif olduğu için belirti vermeyen ve gözden kaçan kalça eklemi yapısal bozuklukları ileri yaşlarda koksartroza zemin hazırlar.Kalçaya yönelik cerrahi işlemler  ve çocukluk çağı hastalıklarıda kalça kireçlenme diğer sebebleridir.

Kalça artrozunun ilk belirtisi kalça ekleminde bir rahatsızlık ve tutukluk olmasıdır. Bu rahatsızlık başlangıçta sabahları uyanma ve yataktan kalkma ile ortaya çıkar. Ağrı hareket ve eklem üzerine yük bindirilmesi ile artar, istirahatta biraz rahatlar. Hastalık ilerledikçe ağrı ve diğer şikayetler dinlenmekle de geçmez olur. Hasta ağrıdan dolayı aktivitelerini azaltır. Eklem aralığı iyice daralır. Kalça hareketleri kısıtlanır ve topallama olur. Ağrı bazen dizede vurabilir. Bu nedenle diz ağrısı ile gelen hastalar mutlaka kalça eklemi yönünden de değerlendirilmelidir.

Tanı

Düz röntgen filmleri teşhis için yeterlidir.

Tedavi

Eğer erken dönemde ise ağrılarınız tahammül sınırları içinde ise tıbbi tedavi uygulamaları yapılır.

(kalçanın dinlendirilmesi ,kilo verilmesi ,fizik tedavi, egzersiz, antiromatizmal ilaçlar,kaplıca tedavisi) İlerlemiş kalça kireçlenmesi vakalarında hastanın yaşı uygunsa tıbbi olarak bir sakınca yoksa en iyi tedavi cerrahidir. Erken yaşta gelişen osteoartrit gerçekten cerrahi açıdan zor bir problemdir.Erken dönemlerde kalça artroskopisi hastalığın gelişimini yavaşlatabilir. Protez öncesi cerrahilerden biriside osteotomilerdir. Osteotomi uyluk kemiğinin başının veya boynunun kesilerek yeniden yönlendirilmesidir.Bu yöntemle kalça eklemine binen yükler yeniden düzenlenmekte ve/veya eklemin sağlam yüzeyleri yük taşıyan bölgelere getirilmektedir. Bu yöntemin uygulaması total kalça protezindeki ilerlemeler nedeni sınırlanmıştır. Koksartrozun radikal tedavisi total kalça protezidir.Protez sonrası iyi bir rehabilitasyon programı uygulanmalıdır.