+90 505 525 05 32

Kalça kireçlenmesi;

Kalça eklemini saran  kıkırdağın aşınmasına verilen addır. 65 yaş üstü kişilerde sık görülür ve genellikle çorap giyme veya arabadan çıkma gibi vücudun bükülmesini gerektiren aktivitelerde veya yürüme sırasında kasıkta ve uyluğun ön kısmındaki ağrı  vardır.Kireçlenme ilerledikçe kalça hareketleri giderek kısıtlanır ve topallama başlar.

Kalça kırıkları

Yaşlı kişilerde, kemik erimesi sonucunda basit düşmeler ile  kalça kırığı meydana gelebilir. Kalça kırıkları tıbbi açıdan acil durumdur ve derhal ameliyat edilmeleri gerekir.

Kalçada stres kırıkları

Genç ve hareketli kişilerde de kalçada stres kırıkları meydana gelebilir. Kaslar yorulunca, zıplama ve

benzeri aktivitelerden gelen darbe şoklarını emme özelliklerini kaybederler ve bu kuvvetler doğrudan kemiğe iletilerek küçük çatlaklara neden olur.

Bursit

Vücudun eklemlerini koruyan sıvı salgıyan su keseciklerin iltahabıdır. Kalçada  en çok Trokanterik bursit görülür. Hastalarda kalçanın dış kenarında günlük hareketlerde ağrı olur.

Femur başı avaskuler nekroz

Çeşitli sebeplerden dolayı kemiğe giden kan akımının yetersiz olması nedeniyle kalça eklem yüzeyinin bozulması sonucunda ağrı ve hareket kısıtlılığı oluşur.

Tendinit

Kalça ekleminin hareketlerini sağlayan tendonlar  tekrarlı ve zorlayıcı hareketler nedeniyle tendinit olabilir.

Kalça kaslarında yırtılma

Kas gerilmeleri, kasta aşırı kullanım/tahriş nedeniyle oluşan küçük yırtıklardır.

Kalça eklem iltihabı ;

Kalça ekleminin bakteriler tarafından iltihablanması sonucunda kalçada ağrı ,şişlik ,sıcaklık artısı veya akıntı olabilir.

Kalça ağrısı yapan kalça dışı  sebebler;

Alt bölge fıtığında sinir sıkışması sonucunda kalçaya vuran ağrı olabilir.Ayrıca kasık fıtığı ,üriner sistem infeksiyonları ,Karın içi organların hastalıkları kalça ağrısı yapabilir.