+90 505 525 05 32

Diz eklemi vücuttaki en büyük eklemdir. Dört ana yapıdan oluşur ;kemikler, kıkırdak, bağlar ve tendonlar.

Diz eklemini oluşturmak için üç kemik bağlanır. (Femur,tibia,patella)

Dizin anatomisi ayrıca diz sürtünmesini azaltan ve diz büküldüğünde ve düzelirken diz kemiklerinin kaymasına yardımcı olan son derece sert ve pürüzsüz bir madde olan eklem kıkırdağını içerir. İç ve dış menisküs yapıları, femur ve tibia arasında, eklem kıkırdağı üzerindeki yükü azaltmaya ve artrit gelişimini önlemeye yardımcı olan “amortisör” görevi görür.

Üç kemik, diğer kemiklere bağlarla bağlanır. Bu bağlar, kemikleri bir arada tutmak ve diz stabilitesini sağlamak için güçlü halatlar gibi hareket eder. 

*Ön çapraz bağ (ACL): Bu bağ tibianın anteriorundan femurun arka kısmına doğru ilerler ve tibianın öne kaymasını önler. Bu dizdeki en önemli yapılardan biridir ve diz hareketlerinde en sık yaralanandır.

*Medial kollateral ligament (MCL): Bu ligament, tibia ve femurun iç yüzeyleri arasında uzanan ve dizin içe çökmesini önleyen bir banttır.

*Arka çapraz bağ (PCL): Bu bağ tibia posterinden femurun anterioruna doğru ilerler ve ACL etrafına sarılır. Dizdeki en büyük ve en güçlü bağdır ve nadiren yaralanır. Tibianın diz üzerinde geriye doğru hareket etmesini önler.

*Lateral kollateral ligament (LCL): Bu ligament, femur ve fibula dış yüzeyinde diz dışına yerleştirilir. Dizin iç yüzeyinden gelen darbelere karşı direnç gösterir ve dizin dışa doğru çökmesini önler.

Kollateral bağlar dizin yan hareketlerini kontrol eder ve sıra dışı hareketlere karşı güçlendirir. Çapraz bağlar, diz ileri geri hareketini kontrol eder.

Diz anatomisinin geri kalan yapıları tendonlar ve kaslardır. Patella tendonu, patelladan tibiaya kadar uzanır. Quadriceps tendonu, ön uyluk kaslarını patellaya bağlar. Bu kaslar dizinizi uzatmanıza ve dümdüz yapmanıza izin verir.

Yaygın diz yaralanmaları:

Menisküs ve ön çapraz bağ yırtıkları, diz çevresi kırıklar ,kıkırdak yaralanmaları sıktır.